Előre bocsátom, nem vagyok tudós, nem fogok tudományos publikációkat tartani ezen a blogon. Fontosnak tartom ellenben a környezet védelmét, de nem azon az áron, hogy semmit ne használjunk fel a környezetünkből - tehát a teljes vissza a természethez elv - hanem úgy, hogy lehetőleg nulla környezetterheléssel, a fejlesztéseken keresztül tudjuk biztosítani az ipar, a lakosság számára a mindennapi tevékenységekhez szükséges dolgokat. Az egyik ilyen megoldás lehet a nanotechnológia.
Sokfelé találkozhatunk manapság ezzel a szóval, és egyáltalán nem biztos, hogy mindenki ugyanazt érti alatta.
Nézzük meg, hogy mit is jelenthet ez, vizsgáljuk meg, mit értünk ma nanotechnológia alatt, kíséreljük meg megbecsülni, hogyan fogja ez az új tudomány megváltoztatni életünket, ha elérhetővé válik szélesebb tömegek részére is. Amikor nanotechnológiáról beszélünk érthetjük alatta az orvostudomány, az elektronika, vegyipar stb. fejlesztéseit. De mindegyik alapja arra a méretre vonatkozik, amit úgy hívunk nano.
Nekem legjobban ez a megfogalmazás tetszik:
„A nanométer egy olyan parányi hosszúságot jelent, amiből egymilliárd tesz ki egy métert. Ha mindennapi tapasztalataink világába szeretnénk érzékelni ezt az arányt, akkor azzal vethetjük össze, ahogyan az 1 cm aránylik a 10000 km-hez.” (forrás: Biró László Péter)
A nanotechnológia hagyományosan az a technológia, ahol a méretek egy mikron alattiak. A tudomány fejlődése miatt ezt a meghatározást tovább kell pontosítani. A méretek tovább csökkentek, ezért olyan, a hagyományostól eltérő technológiákat kell alkalmazni, ahol az összetevők kialakítása és ezek kapcsolatai atomnyi pontossággal és atomi méretekben történnek. Ez a molekuláris nanotechnológia, melynek alapjai a nanoszerkezetek.
Ebből az következne, hogy a nagyon kis dolgok gyártásának tudománya. Azonban nem csak erről van szó. Ebben a technológiában a nagyon kicsitől haladunk a nagy felé, tehát atomonként próbálja összerakni a dolgokat, leginkább a természetet használva példaként, úgy, hogy az atomok és a molekulák egy előre kialakított terv szerint kapcsolódjanak össze. A 100 nanométeres határ azért fontos, mert ez a küszöb, amely alatt az anyag viselkedésében dominánssá válnak azok a hatások, amelyek a megszokott makroszkópos méretekhez viszonyítva újszerű tulajdonságokat eredményeznek. (forrás: Biró László Péter)
A hangsúly most ezeken az újszerű tulajdonságokon van. Olyan fejlesztések történtek, és történnek ezekben a percekben is, amelyek felhasználásával az anyagok olyan tulajdonságokat vesznek fel (kapnak), melyek addig nem voltak rájuk jellemzőek. Ezzel óriási lehetőségek nyílnak meg.
52 évvel ezelőtt hallhattunk először a nanotechnológiáról. Az azóta eltelt nagyon rövid idő alatt a fejlesztések rohamos léptékben bővültek. Lassan elérkezik az az idő, amikor a nanotechnológia és a vele kifejlesztett termékek látványosan beépülnek a hétköznapi emberek mindennapjaiba, a használt termékekbe, akár feljavítva, akár kiegészítve azokat.
folytatás következik...
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.